top of page

Okuma Kulübü Uygulamamız

Okuma kulübü etkinliğimiz yazdığımız hikayelerin, popüler bilim serilerinin ve diğer eğitim materyallerinin daha kaliteli ve hedef kitleye uygun olmasını sağlamaya yönelik bir etkinliktir.

 

Bilindiği üzere herhangi bir yazılı eser oluşturmak için belli aşamaları takip etmek gerekir. Her şey düşünme, araştırma ve fikir üretme ile başlar. Düşünme eylemi araştırma, fikir alışverişinde bulunma, tartışma, fikirleri kayıt altına alma gibi eylemlerden beslenir ve hayat bulur.  Yazarlarımız, eğitimcilerimiz ve editörlerimiz yazılan hikayelerin ve hazırlanan materyallerin hedef kitlenin bakış açısından nasıl gözüktüğünü anlamaya yönelik okuma grupları ile çalışmaktadırlar. Bu iş daha eser fikir aşmasındayken başlamaktadır.

 

Kaliteli kalemler için yazmak düşünceyi kağıda dökmek ile sınırlı değildir. Güzel ve etkili yazma, yoğun bir gözden geçirme, inceleme, düzeltme, ve geliştirme sürecini içerir. Bu süreçte bazı yazarların aşırıya kaçtığı da olur. Bu durum arzu edilmez elbette. Verimsizliği doğuran aşırı titizlik hali yazmanın önünde en büyük engeldir. Önce yazmak, düşünceleri kağıda dökmek gerek. Sonra farklı perspektifleri de hesaba katarak verimli bir düzenleme, yeniden yazma sürecine girmek önemlidir. Çocuklarımız, biz büyüklerin açamadığı farklı kapıları açmakta, bakamadığı pencerelerden bakabilmektedir. 

 

İşte bu nedenle yayınevimizi yazar ve eğitimcilerimizi eserlerini üretirken doğrudan hedef kitle ile çalışmaya ve onların bakış açılarını yakalaymaya teşvik etmektedir. Bunun için çekirdek okuma grubumuzu genişletmeyi planlamaktayız. Ayrıntıları buradan paylaşacağız. 

bottom of page