top of page

Deniz Yıldızlarını Kurtarmak

1907 – 1977 yılları arasında yaşamış olan Amerikan antropolog, eğitimci ve filozof Loren Eiseley’in “Deniz Yıldızı” (Star Thrower) isimli hemen hemen herkesçe bilinen hikayesi her okumamda beni duygulandırır.


Hikâye odur ki, yaşlı bir adam sahilde yürüyüş yapmaktadır. Kumların üstünde hırçın dalgaların sahile sürüklediği binlerce deniz yıldızı sanki “Biri gelip bizi kurtarsa!” der gibi öylece durmaktadır. Adam dalgın gözleri ile deniz yıldızlarına baka baka yürürken az ötede bir çocuğun yerden bir şeyler alıp denize fırlattığını fark eder. Yakından baktığında küçük çocuğun yaşlı adamın belki de kaldırım taşları gibi üzerine bastığı deniz yıldızlarını birer birer geldikleri yere, yani denize atmaktadır. Yaşlı adam merak eder ve “Hey, evlat. Anlıyorum ki deniz yıldızlarını kurtarmak istiyorsun. Ama o kadar çok deniz yıldızı var ki, hangi birini kurtaracaksın? Neyi değiştireceksin? Seninki beyhude bir uğraş değil mi?” Çocuk eline bir deniz yıldızı alır. Onu denize atar ve adama dönüp cevap verir: “İşte denize gönderdiğim bu hayvancık için çok şey değişti değil mi?”


Çocuklarımızın eğitimi için yapılacak çok şey var. Bunların başında onlara okuma alışkanlığı kazandırmak geliyor. Hemdem Akademi ailesi olarak misyonumuz kaliteli yayınlar ile çocuklarımızın eğitimine minik de olsa bir katkıda bulunmaktır. Bir, üç, beş, yedi… deniz yıldızını sular ile buluşturmak üzere çıktığımız bu yolda başarılı olmak için tüm enerjimizle çalışmakta olduğumuzu bilmenizi ister, desteklerinizi bekleriz.

Hilal Bakla

Hemdem Akademi

Comments


bottom of page